The polarising angle of glass is 57⁰. A ray of light which is incident at this angle

The polarising angle of glass is 57⁰. A ray of light which is incident at this angle will have an angle of refraction as

Options

(a) 43⁰
(b) 25⁰
(c) 38⁰
(d) 33⁰

Correct Answer:

33⁰

Explanation:

Given, θₚ = 57⁰

According to Brewster’s law, we have

θₚ + r = 90⁰ ⇒ r = 90⁰ – θₚ ⇒ r = 90⁰ – 57

Angle of refraction, r = 33⁰

admin:

Related Questions

  1. Two lines of force due to a bar magnet
  2. A nucleus with mass number 220 initially at rest emits an α-particle. If the Q-value
  3. A galvanometer is converted into an ammeter by connecting
  4. A lead bullet of 10 gm travelling at 300 m/s strikes against a block
  5. What is the voltage gain in a common-emiiter amplifier, when input resistance is 4 Ω