The phase difference between two points seperated by 0.8 m in a wave of frequency

The phase difference between two points seperated by 0.8 m in a wave of frequency 120 Hz is 0.5 π. The wave velocity is

Options

(a) 144 m/s
(b) 256 m/s
(c) 384 m/s
(d) 720 m/s

Correct Answer:

384 m/s

Explanation:

Phase difference = 2π/λ × Path difference
0.5π = 2π/λ × 0.8 m or λ = (2π × 0.8 m) / 0.5π = 3.2 m
Velocity v = frequency (ʋ) × Wavelength (λ)
= 120 Hz × 3.2 m = 384 m/s.

admin:

Related Questions

  1. Three fourth of the active material decays in a radioactive sample in 3/4 sec
  2. Three resistances P,Q,R each of 2Ω and an unknown resistances S form the four arms
  3. A block of mass m1 rests on a horizontal table. A light string connected
  4. The power supplied by a force acting on a particle moving in a straight line
  5. Two identical long conducting wires AOB and COD are placed at right angle