The mean free path of electrons in a metal is 4 x 10⁻⁸ m. The electric field

The mean free path of electrons in a metal is 4 x 10⁻⁸ m. The electric field which can give on an average 2 eV energy to an electron in the metal will be in units of V/m

Options

(a) 5 x 10⁻¹¹
(b) 8 x 10⁻¹¹
(c) 5 x 10⁷
(d) 8 x 10⁷

Correct Answer:

5 x 10⁷

Explanation:

E = V / d = 2 / 4 x 10⁻⁸
0.5 x 10⁸ = 5 x 10⁷ Vm⁻¹

admin:

Related Questions

  1. The diameter of the eye ball of a normal eye is about 2.5 cm. The power of the eye
  2. A capacitor of capacitance 100μF is charged by connecting it to a battery of voltage
  3. Two identical capacitors each of capacitance 5 mF are charged potentials 2 kV and 1 kV
  4. The component of vector A=2i+3j along the vector i+j is
  5. In a given process on an ideal gas, dW=0 and dQ<0. Then for the gas