The magnifying power of a telescope is 9. When it is adjusted for parallel rays

The magnifying power of a telescope is 9. When it is adjusted for parallel rays the distance between the objective and eyepiece is 20 cm. The focal length of lenses are:

Options

(a) 10 cm, 10 cm
(b) 15 cm, 5 cm
(c) 18 cm, 2 cm
(d) 11 cm, 9 cm

Correct Answer:

18 cm, 2 cm

Explanation:

M.P. = 9 = f₀ / fₑ
f₀ = 9fₑ …(1) f₀ + fₑ = 20 …(2)
on solving
f₀ = 18 cm = focal length of the objective
fₑ = 2 cm = focal length of the eyepiece

admin:

Related Questions

  1. The electric and magnetic field assiciated with an E.M. wave
  2. If sound wave travel from air to water, which of the following remains unchanged?
  3. A wave travelling in the +ve x-direction having displacement along y-direction as 1m
  4. The velocity of sound is V, in air. If the density of air is increased to four times
  5. Fission of nuclei is possible because the binding energy per nucleon in them