The magnifying power of a telescope is 9. When it is adjusted for parallel rays

The magnifying power of a telescope is 9. When it is adjusted for parallel rays the distance between the objective and eyepiece is 20 cm. The focal length of lenses are:

Options

(a) 10 cm, 10 cm
(b) 15 cm, 5 cm
(c) 18 cm, 2 cm
(d) 11 cm, 9 cm

Correct Answer:

18 cm, 2 cm

Explanation:

M.P. = 9 = f₀ / fₑ
f₀ = 9fₑ …(1) f₀ + fₑ = 20 …(2)
on solving
f₀ = 18 cm = focal length of the objective
fₑ = 2 cm = focal length of the eyepiece

admin:

Related Questions

  1. If the distance between the plates of two capacitor is increased then capacitance
  2. A wind with speed 40 m/s blows parallel to the roof of a house. The area of the roof
  3. Which logic gate is represented by the following combination of logic gate?
  4. The velocity of a particle performing simple harmonic motion, when it passes
  5. A car moving with a velocity of 36 km/hr crosses a siren of frequency 500 Hz.