The lowest frequency of light that will cause the emission of photoelectrons

The lowest frequency of light that will cause the emission of photoelectrons from the surface of a metal (for which work function is 1.65 eV) will be

Options

(a) 4×10¹⁰ Hz
(b) 4×10¹⁴ Hz
(c) 4×10¹¹ Hz
(d) 4×10¹⁵ Hz

Correct Answer:

4×10¹⁴ Hz

Explanation:

Maximum wavelength (in Å) = 12375 / ɸ (in eV)

⇒ λ₀ = 12375 / 1.65 = 7,500 Å = 7.5 × 10⁻⁷ m

Hence minimum frequency = ʋ₀ = c / λ₀

⇒ ʋ₀ = (3 × 10⁸) / (7.5 × 10⁻⁷) = 4 × 10¹⁴ Hz

admin:

Related Questions

  1. A stone of mass 1kg is tied to a string 4m long and is rotated at constant speed
  2. Two nuclei have their mass numbers into the ratio of 1:3
  3. If the binding energy of the nucleon in ₃⁷Li and ₂⁴He nuclei are 5.60 MeV and 7.06 MeV
  4. The innermost orbit of hydrogen atom has a diameter 1.06Å. The diameter of tenth
  5. A body takes 5 minute for cooling from 50⁰C to 40⁰C. Its temperature