The lowest frequency of light that will cause the emission of photoelectrons

The lowest frequency of light that will cause the emission of photoelectrons from the surface of a metal (for which work function is 1.65 eV) will be

Options

(a) 4×10¹⁰ Hz
(b) 4×10¹⁴ Hz
(c) 4×10¹¹ Hz
(d) 4×10¹⁵ Hz

Correct Answer:

4×10¹⁴ Hz

Explanation:

Maximum wavelength (in Å) = 12375 / ɸ (in eV)

⇒ λ₀ = 12375 / 1.65 = 7,500 Å = 7.5 × 10⁻⁷ m

Hence minimum frequency = ʋ₀ = c / λ₀

⇒ ʋ₀ = (3 × 10⁸) / (7.5 × 10⁻⁷) = 4 × 10¹⁴ Hz

admin:

Related Questions

  1. A police jeep is chasing a culprit going on a motorbike.The motorbike crosses
  2. An explosion blows a rock into three parts. Two parts go off at right angles to each other
  3. A force of 10 newton acts on a body of mass 20 kg for 10 seconds. Change in its momentum
  4. Choose the correct statement
  5. An isolated sphere has a capacitance of 50pF. What would be the radius of the sphere?