The induced emf in a coil of 10 H inductance in which current varies

The induced emf in a coil of 10 H inductance in which current varies from 9 A to 4 A in 0.2 s is

Options

(a) 200 V
(b) 250 V
(c) 300 V
(d) 350 V

Correct Answer:

250 V

Explanation:

Induced emf, e = -L (di / dt)
Given, L = 10 H, Δi = 9 – 4 = 5 A,
dt = 0.2 s
emf, e = 10 × (5 / 0.2) = 250 V

admin:

Related Questions

  1. In one dimensionsal motion,instantaneous speed v statisfies 0⦤v⦤vₒ
  2. The work of 146 kJ is performed in order to compress one kilo mole fo gas adiabatically
  3. For an ideal gas of diatomic molecules
  4. Which component of electromagnetic spectrum have maximum wavelength?
  5. An electron of a stationary hydrogen atom passes from the fifth energy level to