The horizontal range of a projectile is 4√3 times the maximum height achieved

The horizontal range of a projectile is 4√3 times the maximum height achieved by it. The angle of projection is

Options

(a) 30⁰
(b) 45⁰
(c) 60⁰
(d) 90⁰

Correct Answer:

30⁰

Explanation:

u²sin 2θ/g = 4√3 x (u²sin 2θ/g ) ⇒ tan θ = 1/√3 .·. θ = 30°

admin:

Related Questions

  1. The kinetic energy of particle moving along a circle of radius R depends
  2. An electric motor operating on a 60 volt D.C supply draws a current of 10 amp.
  3. 10 mA current can pass through a galvanometer of resistance 25 ohm.
  4. Consider 3rd orbit of He⁺(helium), using non-relativistic approach, the speed
  5. For a particle in a non-uniform accelerated circular motion correct statement is