The horizontal component of earth’s magnetic field at a place is 3×10⁻⁴ T

The horizontal component of earth’s magnetic field at a place is 3×10⁻⁴ T and the dip is tan⁻¹ (4/3). A metal rod of length 0.25m is placed in N-S direction and is moved at a constant speed of 10 cms⁻¹ towards the east. The emf induced in the rod will be

Options

(a) 1μV
(b) 5μV
(c) 7μV
(d) 10μV

Correct Answer:

10μV

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. If A=4i+4j+4k and b=3i+j+4k, then angle between vectors A and B is
  2. The threshold frequency for a certain photosensitive metal is ν₀. When it is illuminated
  3. The ionisation energy of hydrogen is 13.6 eV. The energy of the photon released
  4. The wave described by y = 0.25 sin (10 2πx – 2πt), where x and y are in meters
  5. In an NPN transistor the collector current is 24 mA. If 80% of the electrons