The gas molecules have r.m.s. velocity of its molecules as 1000 m/s

The gas molecules have r.m.s. velocity of its molecules as 1000 m/s. What is its average velocity

Options

(a) 546 m/s
(b) 921.58 m/s
(c) 1012 m/s
(d) 960 m/s

Correct Answer:

921.58 m/s

Explanation:

r.m.s. velocity = 1000 m/s.
r.m.s. velocity is related with average velocity as r.m.s. velocity: average velocity :: 1.224 : 1.128.
.·. Average velocity = 1.128 x 1000 / 1.224 = 921.568 m/s.

admin:

Related Questions

  1. The pair of species with the same bond order is:
  2. The ability of a given substance to assume two or more crystalline structure is
  3. How many mole of MNO₄⁻ ion will react with 1 mole of ferrous oxalate in acidic medium
  4. The oxidation state of Cr in K₂Cr₂O₇ is
  5. When acetylene reacts with arsenic trichloride in the presence of anhydrous