The friction of the air causes a vertical retardation equal to 10%

The friction of the air causes a vertical retardation equal to 10% of the acceleration due to gravity (take g=10 ms⁻²). The maximum height will be decreased by

Options

(a) 8%
(b) 9%
(c) 10%
(d) 11%

Correct Answer:

9%

Explanation:

Retardation due to friction of air = 8/10. Hence, in upward motion
Total retardation = g + (8/10) = 11g / 10
.·. H(m) = u² sin² θ / 2g
H(m)’ = u² sin² θ / 2×(11g/10) = (10/11)×(u² sin² θ / 2g) = (10/11) H(m)
.·. % decreases in H(m) = {[H(m) – H(m)’] / H(m)} × 100
= [1 – (10/11)] × 100 = 9%

admin:

Related Questions

  1. An astronomical telescope arranged for normal adjustment has a magnification of 6.
  2. The ionisation potential of hydrogen-atom is -13.6 eV. An electron in the groundstate
  3. A magnetic needle suspended parallel to a magnetic field requires √3J of work
  4. The work done in which of the following processes is equal to the change in internal energy
  5. If α (current gain) of transistor is 0.98, then what is the value of β