The equations of motion of a projectile are given by x=36 t metre and 2y=96t-9.8t²

The equations of motion of a projectile are given by x=36 t metre and 2y=96t-9.8t² metre. The angle of projection is

Options

(a) sin⁻¹ (4/5)
(b) sin⁻¹ (3/5)
(c) sin⁻¹ (4/3)
(d) sin⁻¹ (3/4)

Correct Answer:

sin⁻¹ (4/5)

Explanation:

x = 36t ⇒ dx/dt = 36

.·. vₓ = 36 m/s and 2y = 96t – 9.8t²

⇒ y = 48t – 9.8 t² ⇒ dy/dt = 48 – 9.8t

.·. vᵧ = 48 – 9.8t

At t = 0

⇒ vᵧ = 48

.·. tan θ = vᵧ / vₓ = 48 / 36 = 4 / 3

⇒ sin θ = 4/5 ⇒ θ = sin⁻¹ (4/5)

admin:

Related Questions

  1. what is the de-Broglie wavelength of the electron accelerated through a potential
  2. If the velocity of sound in air is 350 m/s, thent he fundamental frequency
  3. Two bodies A(of mass 1kg) and B(of mass 3 kg) are dropped from heights of 16m and 25m
  4. Magnetic susceptibility of a material is given as
  5. A hemispherical bowl of radius R is rotating about its axis of symmetry