The energy of second Bhor orbit of the hydrogen atom is -328 kJ mol⁻¹, hence the enregy

The energy of second Bhor orbit of the hydrogen atom is -328 kJ mol⁻¹, hence the enregy of fourth Bohr orbit would be

Options

(a) -41 kJ mol⁻¹
(b) -1312 kJ mol⁻¹
(c) -164 kJ mol⁻¹
(d) -82 kJ mol⁻¹

Correct Answer:

-82 kJ mol⁻¹

Explanation:

The energy of second Bohr orbit of hydrogen atom (E₂) is -328 kJ mol⁻¹therefore,
E₂ = – (1312/2²) kJ mol⁻¹
Eₙ = – (1312/n²) kJ mol⁻¹
If n= 4, E₄ = – (1312/4²) kJ mol⁻¹
= -82 kJ mol⁻¹

admin:

Related Questions

  1. The process associated with sodium carbonate manufacture is known as….process
  2. The entropy change in the conversion of a solid into its different states
  3. In the complex with formula MCl₃.4H₂O, the coordination number of the metal M
  4. Which of the following species contains three bond pairs and one lone pair
  5. If a compound, on analysis was found to contain C=18.5% ,H=1.55%, Cl=55.04%