The drive shaft of an automobile rotates at 3600 rpm and transmits 80 HP

The drive shaft of an automobile rotates at 3600 rpm and transmits 80 HP up from the engine to the rear wheels.The torque developed by the engine is

Options

(a) 16.58 Nm
(b) 0.022 Nm
(c) 158.31 Nm
(d) 141.6 Nm

Correct Answer:

158.31 Nm

Explanation:

P = τω ⇒ τ = P/ω Given:- P = 80 HP = 80 x 746W = 59860 Nms⁻¹ ω = 3600 rpm = (3600/60) x 2π rad s⁻¹ = 120 π rad s⁻¹ τ = 59680/(120xπ) =158.31 Nm

admin:

Related Questions

  1. Graph of force per unit length between two long parallel current carrying
  2. A mass m moves in a circle on a smooth horizontal plane with velocity v₀
  3. A nucleus of uranium decays at rest into nuclei of thrrium and helium. Then
  4. The electron of a hydrogen atom revolves round the proton in a circular
  5. A thin convex lens of refractive index 1.5 has 20 cm focal length in air. If the lens