The distance travelled by a particle starting from rest and moving with an acceleration

The distance travelled by a particle starting from rest and moving with an acceleration (4/3)ms⁻², in the 3rd second is

Options

(a) 6 m
(b) 4 m
(c) 10/3 m
(d) 19/3 m

Correct Answer:

10/3 m

Explanation:

Distance travelled in the nth second is given by tₙ = u + a/2 (2n – 1)
put u= 0, a= 4/3 ms⁻², n= 3
d= 0 + 4/ 3×2 (2 x 3 – 1) = 4/6 x 5 = 10/ 3 m

admin:

Related Questions

  1. When a mass M is attached to a spring of force constant K,
  2. The direction of magnetic line of force of a bar magnet is
  3. If the nucleus ²⁷₁₃Al has nuclear radius of about 3.6 fm
  4. Energy stored in the coil of a self inductance 40 mH carrying a steady current of 2A
  5. The displacement of a particle varies according to the relation x=4 (cos π t + sin π t)