The displacement ‘x’ (in meter) of a particle of mass ‘m’ (in kg) moving in one

The displacement ‘x’ (in meter) of a particle of mass ‘m’ (in kg) moving in one dimension under the action of a force, is related to time ‘t’ (in sec) by t = √x + 3. The displacement of the particle when its velocity is zero, will be

Options

(a) 2 m
(b) 4 m
(c) zero
(d) 6 m

Correct Answer:

zero

Explanation:

t = √x + 3
⇒ √x = t – 3 ⇒ x = (t – 3)²
v = dx/ dt = 2 (t – 3) = 0 ⇒ t = 3
x = (3 – 3)² ⇒ x = 0.

admin:

Related Questions

  1. A capacitor of 2.5 μF is charged through a resistor of 4 MΩ. In how much time
  2. If a solid ball of metal has a concentric spherical cavity with in it if the ball
  3. Two poles of same strength attract each other with a force of magnitude F
  4. According to Hook’s law of elasticity, if stress is increased, the ratio of stress
  5. The surface temperature of the sun which has maximum energy