The displacement ‘x’ (in meter) of a particle of mass ‘m’ (in kg) moving in one

The displacement ‘x’ (in meter) of a particle of mass ‘m’ (in kg) moving in one dimension under the action of a force, is related to time ‘t’ (in sec) by t = √x + 3. The displacement of the particle when its velocity is zero, will be

Options

(a) 2 m
(b) 4 m
(c) zero
(d) 6 m

Correct Answer:

zero

Explanation:

t = √x + 3
⇒ √x = t – 3 ⇒ x = (t – 3)²
v = dx/ dt = 2 (t – 3) = 0 ⇒ t = 3
x = (3 – 3)² ⇒ x = 0.

admin:

Related Questions

  1. The magnifying power of a telescope is 9. When it is adjusted for parallel rays
  2. Magnetic susceptibility of a material is given as
  3. In vacuum, to travel distance d, light takes time t and in medium to travel distance
  4. Two balls are dropped from same height at 1 second interval of time.
  5. A galvanometer has a coil of resistance 100 ohm and gives a full-scale deflection