The de-Broglie wavelength of an electron having 80 eV of energy is nearly

The de-Broglie wavelength of an electron having 80 eV of energy is nearly(Given 1 ev= 1.6 x 10⁻¹⁹ kg, Mass of electron=9 x 10⁻³¹ kg, Planck’s constant= 6.6 x 10⁻³⁴ J-sec)

Options

(a) 1.4 Å
(b) 14 Å
(c) 0.14 Å
(d) 140 Å

Correct Answer:

1.4 Å

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The bandgap in Germanium and silicon, in eV, are respectively
  2. A proton and helium nucleus are shot into a magnetic field at right angles to the field
  3. The induced emf in a coil of 10 H inductance in which current varies
  4. A short bar magnet of magnetic moment 0.4 JT⁻¹ is placed in a uniform magnetic field
  5. A particle under the action of a constant force moves from rest upto 20 seconds