The de-Broglie wavelength of an electron having 80 eV of energy is nearly

The de-Broglie wavelength of an electron having 80 eV of energy is nearly(Given 1 ev= 1.6 x 10⁻¹⁹ kg, Mass of electron=9 x 10⁻³¹ kg, Planck’s constant= 6.6 x 10⁻³⁴ J-sec)

Options

(a) 1.4 Å
(b) 14 Å
(c) 0.14 Å
(d) 140 Å

Correct Answer:

1.4 Å

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The angular velocity of second’s hand of a watch is
  2. An aicraft executes a horizontal loop of radius 1 km with a speed of 900 kmh⁻¹
  3. A particle in simple harmonic motion is described by the displacement function
  4. A particle is released from rest from a tower of height h, i.e,t₁ : t₂ : t₃ is
  5. If the half-life of a material is 10 yr, then in what time, it becomes 1/4th part