The de-Broglie wavelength of a proton(charge = 1.6 x 10⁻¹⁹ C, Mass = 1.6 x 10⁻²⁷ kg)

The de-Broglie wavelength of a proton(charge = 1.6 x 10⁻¹⁹ C, Mass = 1.6 x 10⁻²⁷ kg) accelerated through a potential difference of 1 kV is

Options

(a) 600 Å
(b) 0.9 x 10⁻¹² m
(c) 7 Å
(d) 0.9 Å

Correct Answer:

0.9 x 10⁻¹² m

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. Function of a rectifier is
  2. A light whose frequency is equal to 6.0 x 10¹⁴ Hz is incident on a metal
  3. A parallel plate air capacitor is connected to battery. After charging fully
  4. If c is the velocity of light in free space, the time taken by light to travel
  5. The half life of a radioactive isotope ‘X’ is 20 years. It decays to another element Y