The current in a self-inductance L=40 mH is to be increased uniformly from 1A to 11 A

The current in a self-inductance L=40 mH is to be increased uniformly from 1A to 11A in 4 ms. The emf indued in the inductor during the process is

Options

(a) 100 V
(b) 0.4 V
(c) 40 V
(d) 440 V

Correct Answer:

100 V

Explanation:

Consider the inductor of inductance L.

The current flowing through the inductor is i.

Now, we can write ɸ = Li

where, ɸ is magnetic flux linked with the inductor dɸ / dt = L (di / dt)

Given, L = 40 mH

dt = change in time = t₂ – t₁ = 4 ms = Δi

So, dɸ / dt = Δɸ / dt = L (Δi / dt) = (40 mH) [10 /4 ms] = 10 × 10 = 100 —-(i)

According to Faraday’s law of electromagnetic induction, Emf induced, e = -(dɸ / dt)

|e| = Δɸ / dt = 100 V [from equation (i)]

admin:

Related Questions

  1. A particle of mass 1 mg has the same wavelength as an electron moving with a velocity
  2. The half-life period of a radio-active element X is same as the mean life time
  3. A rectangular coil of length 0.12 m and width 0.1 m having 50 turns of wire
  4. When a p-n junction is reverse biased, then the current through the junction
  5. When temperature of an ideal gas is increased from 27⁰C to 227⁰C,