The current in a conductor varies with time t as I=2t+3t² Where I is in amperes

The current in a conductor varies with time t as I=2t+3t² Where I is in amperes and t in seconds. Electric charge flowing through a section of the conductor during t=2 sec to t=3 sec is

Options

(a) 10 C
(b) 24 C
(c) 33 C
(d) 44 C

Correct Answer:

24 C

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. If oxygen has root mean square velocity of C m/s, then root mean square velocity of H
  2. A ray enters a glass sphere of refractive index μ=√3 at an angle of incidence of 60⁰
  3. The ratio of the acceleration for a solid sphere(mass m and radius R)rolling down
  4. The surface temperature of the sun which has maximum energy
  5. In photoelectric emission process from a metal of work function