The binding energy of deutron is 2.2 MeV and that of ₂⁴He is 28 MeV.

The binding energy of deutron is 2.2 MeV and that of ₂⁴He is 28 MeV. If two deutrons are fused to form one ₂⁴He then the energy released is

Options

(a) 30.2 MeV
(b) 25.8 MeV
(c) 23.6 MeV
(d) 19.2 MeV

Correct Answer:

23.6 MeV

Explanation:

₁H² + ₁H² → ₂He⁴ + energy

.·. Energy released = B.E or ₂He⁴ – 2(B.E. of ₁H²)

= 28 – 2(2.2) = 28 – 4.4 = 23.6 Mev

admin:

Related Questions

  1. A transistor is operated in common emitter configuration at constant collector
  2. A man weighing 60 kg climbs a staircase carrying a 20 kg load on his hand
  3. When indensity of radiation is increased on a photosensitive plate, then
  4. When a spring is extended by 2 cm energy stored is 100 J. When extended further by 2 cm
  5. A body of weight W newton is at the surface of the earth.