The amount of copper deposited by one Faraday current will be maximum in an

The amount of copper deposited by one Faraday current will be maximum in an acidic solution of one litre of

Options

(a) 1 M Cu₂Cl₂
(b) 2 M Cu(NO₃)₂
(c) 5 M CuSO₄
(d) 5 M Cu₃(PO₄)₂

Correct Answer:

1 M Cu₂Cl₂

Explanation:

In 1 M Cu₂Cl₂. Cu⁺ (one faraday = 96500C) deposited = 63.5 g of Cu. In 2 M Cu(NO₃)₂. Cu²⁺ (2F = 2⨯96500C) deposited 63.5 of Cu. Therefore 1F deposited 63.5/2 g of Cu. In 5 M CuF₂. Cu²⁺ (2F = 2⨯96500 C) deposited 63.5 g of Cu. Therefore 1F = 96500 C deposited 63.5/2 g of Cu. so Cu deposited by 1 Faraday will be maximum in case of 1M Cu₂Cl₂.

admin:

Related Questions

  1. Fibre reactive dyes are the derivatives of
  2. When x g of magnesium burnt with oxygen what is left
  3. Which one of the following is most soluble
  4. Which is purified by steam distillation
  5. Schiff’s reagent is