The amount of copper deposited by one Faraday current will be maximum in an

The amount of copper deposited by one Faraday current will be maximum in an acidic solution of one litre of

Options

(a) 1 M Cu₂Cl₂
(b) 2 M Cu(NO₃)₂
(c) 5 M CuSO₄
(d) 5 M Cu₃(PO₄)₂

Correct Answer:

1 M Cu₂Cl₂

Explanation:

In 1 M Cu₂Cl₂. Cu⁺ (one faraday = 96500C) deposited = 63.5 g of Cu. In 2 M Cu(NO₃)₂. Cu²⁺ (2F = 2⨯96500C) deposited 63.5 of Cu. Therefore 1F deposited 63.5/2 g of Cu. In 5 M CuF₂. Cu²⁺ (2F = 2⨯96500 C) deposited 63.5 g of Cu. Therefore 1F = 96500 C deposited 63.5/2 g of Cu. so Cu deposited by 1 Faraday will be maximum in case of 1M Cu₂Cl₂.

admin:

Related Questions

  1. Which of the following statements is correct regarding the drawbacks of raw rub
  2. Only sp and sp² hybrid orbitals are involved in the formation of
  3. Carbon percentage is maximum in
  4. The process which is catalysed by one of the products is called
  5. Which one among the following is most reactive towards electrophilic substitution