Standard enthalpy of vaporisation Δvap H⁰ for water at 100⁰C is 40.66 kJ mol⁻¹.

Standard enthalpy of vaporisation Δvap H⁰ for water at 100⁰C is 40.66 kJ mol⁻¹. The internal energy of vaporisation of water at 100⁰C (in kJ mol⁻¹) is

Options

(a) 37.56
(b) -43.76
(c) 43.76
(d) 40.66

Correct Answer:

37.56

Explanation:

ΔvapH⁰ = 40.66 kJ mol⁻¹,
T = 100 + 273 = 373K,
ΔE = ? , ΔH = ΔE + Δn(g)RT ⇒
ΔE = ΔH – Δn(g) RT,
Δn(g) = number of gaseous moles of products – number of gaseous moles of reactants, H₂O(l) ⇌ H₂O(g), Δn(g) = 1 – 0 = 1, ΔE = ΔH -RT , ΔE = ( 40.66 X 10³) – (8.314 X 373), ΔE = 37559 J/mol or 37.56 kJ/mol.

admin:

Related Questions

  1. In the following reaction CHCl₃ + C₆H₅NH₂ + 3NaOH → A + 3B + 3C the product
  2. For decolourization of 1 mole of KMnO₄, the moles of H₂O₂ required is
  3. Which of the following is used in the preparation of chlorine
  4. Which of the following ions can cause coagulation of proteins
  5. Solution of 0.1 N NH₄OH and 0.1 N NH₄Cl has pH 9.25 . Then fine out pKb of NH₄OH