Reactance of a capacitor of capacitance C µF for A.C freqency (400 / π) Hz is 25 ohm

Reactance of a capacitor of capacitance C µF for A.C freqency (400 / π) Hz is 25 ohm. The value of C is

Options

(a) 25 µF
(b) 100 µF
(c) 75 µF
(d) 50 µF

Correct Answer:

50 µF

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. Photons of 5.5 eV energy fall on the surface of the metal emitting photoelectrons
  2. 40 g of Argon is heated from 40⁰C to 100⁰C (R=2 cal/mole). Heat absorbed at constant
  3. If μᵥ=1.5230 and μʀ=15.145, then dispersive power of crown glass is
  4. An object is seen through a simple microscope of focal length 12 cm.
  5. A stone of mass 1kg is tied to a string 4m long and is rotated at constant speed