A body of mass 2 kg is moved by a force F=3x where x is the distance covered.

A body of mass 2 kg is moved by a force F=3x where x is the distance covered. Initial position is x=2 m and the final position is x=10 m. The initial speed is zero. The final speed is

Options

(a) 18 ms⁻¹
(b) 12 ms⁻¹
(c) 6 ms⁻¹
(d) 14 ms⁻¹

Correct Answer:

6 ms⁻¹

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. A galvanometer of 50 Ω resistance has 25 divisions. A current of 4×10⁻⁴ A gives
  2. The refractive index of water, glass and diamond are 1.33, 1.50, 2.40 respectively
  3. Which of the following combinations should be selected for better tuning of an L-C-R
  4. The cylindrical tube of a spray pump has radius R, one end of which has n fine holes,
  5. The work done in which of the following processes is equal to the change in internal energy