On bombarding U²³⁵ by slow neutron, 200 MeV energy is released. If the power output

On bombarding U²³⁵ by slow neutron, 200 MeV energy is released. If the power output of atomic reactor is 1.6 MW, then the rate of fission will be

Options

(a) 8×10¹⁶/s
(b) 20×10¹⁶/s
(c) 5×10²²/s
(d) 5×10¹⁶/s

Correct Answer:

5×10¹⁶/s

Explanation:

Energy released per fission of uranium = 200 × 10⁶ × 1 × 10⁻¹⁹ J

Power output = 1.6 × 10⁶ W

Number of fission /s = 1.6 × 10⁶ / 200 × 10⁶ × 1 × 10⁻¹⁹ = 5 × 10¹⁶ /s

This is the rate of fission.

admin:

Related Questions

  1. Energy of photon whose frequency is 10¹² MHz will be
  2. Young’s modulus of the material of a wire is 18×10¹¹ dyne cm⁻².its value in SI is
  3. A cricket ball of mass 250 g collides with a bat with velocity 10 m/s
  4. A photocell employs photoelectric effect to convert
  5. A particle of mass m is projected with velocity v making an angle of 45° with