In an inductor when current changes from 2 A to 18 A in 0.05 sec, the e.m.f. induced

In an inductor when current changes from 2 A to 18 A in 0.05 sec, the e.m.f. induced is 20 V. The inductance L is

Options

(a) 62.5 mH
(b) 625 mH
(c) 6.25 mH
(d) 0.625 mH

Correct Answer:

62.5 mH

Explanation:

Induced e.m.f. |e| = L (dI / dt) = L(18 – 2) / 0.05 or,

L = (20 × 0.05) / 16 = 0.0625 H = 62.5 mH

admin:

Related Questions

  1. At 10⁰C the value of the density of a fixed mass of an ideal gas divided by its pressure
  2. Energy bands in solids are a consequence of
  3. A body of mass 2 kg is moved by a force F=3x where x is the distance covered.
  4. An object is placed at a distance of 10 cm from a co-axial combination of two lenses
  5. A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed