Imagine a new planet having the same density as that of earth but it is 3 times bigger

Imagine a new planet having the same density as that of earth but it is 3 times bigger than the earth in size. If the acceleration due to gravity on the surface of earth is g and that on the surface of the new planet is g’, then

Options

(a) g’=g/9
(b) g’=27g
(c) g’= 9g
(d) g’= 3g

Correct Answer:

g’= 3g

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. A ball of mass 2 kg and another of mass 4 kg are dropped together from
  2. A coil of N turns and mean cross-sectional area A is rotating with uniform angular
  3. A particle is under two mutually perpendicular simple harmonic motions
  4. Length of a string tied to two rigid supports is 40 cm. Maximum length
  5. A spherical planet has a mass Mp and diameter Dp. A particle of mass