If the value of Cp for nitrogen gas is 7 JK⁻¹mol⁻¹ , then the value

If the value of Cp for nitrogen gas is 7 JK⁻¹mol⁻¹ , then the value of ΔH on heating 28g of nitrogen gas from 0⁰C to 100⁰C at constant pressure will be

Options

(a) 1200 J
(b) 1300 J
(c) 1400 J
(d) 1500 J

Correct Answer:

1400 J

Explanation:

Given, C(p) = 7 J K⁻¹ mol⁻¹. Therefore ΔH = nC(p)ΔT = 28/14 x 7 x (373 – 273), 2 x 7 x 100 = 1400 J.

admin:

Related Questions

  1. If pH of A,B,C and D are 9.5, 2.5,3.5 and 5.5 respectively, then strongest acid is
  2. Because of lanthanoid contraction,which of the following pairs of elements
  3. An aldehyde can undergo the aldol condensation having
  4. Assuming fully decomposed, the volume of CO₂ released at STP on heating 9.85g
  5. By what factor does the average velocity of a gaseous molecule increase