If the value of Cp for nitrogen gas is 7 JK⁻¹mol⁻¹ , then the value

If the value of Cp for nitrogen gas is 7 JK⁻¹mol⁻¹ , then the value of ΔH on heating 28g of nitrogen gas from 0⁰C to 100⁰C at constant pressure will be

Options

(a) 1200 J
(b) 1300 J
(c) 1400 J
(d) 1500 J

Correct Answer:

1400 J

Explanation:

Given, C(p) = 7 J K⁻¹ mol⁻¹. Therefore ΔH = nC(p)ΔT = 28/14 x 7 x (373 – 273), 2 x 7 x 100 = 1400 J.

admin:

Related Questions

  1. At what pressure a gas, which occupies 100 mL at a pressure of 720 mm
  2. Negative deviation from Raoult’s law is observed in which one of the
  3. A mixture of gases contains H₂ and O₂ gases in the ratio of 1:4(w/w).
  4. Chloroamphenicol is effective against
  5. Property of the alkaline earth metals that increases with their atomic number