If the image formed by a convex mirror of focal length 30 cm is a quarter of the size

If the image formed by a convex mirror of focal length 30 cm is a quarter of the size of the object, then the distance of the object from the mirror will be

Options

(a) 30 cm
(b) 60 cm
(c) 90 cm
(d) 120 cm

Correct Answer:

90 cm

Explanation:

Given, f = + 30 cm and m = 1 / 4 Magnification, m = f / (f – u)

Therefore, 30 / (30 – u) = 1 / 4

30 – u = 120

⇒ u = -90 cm

admin:

Related Questions

  1. The magnetic susceptibility of a material of a rod is 449. Permeability of vaccum
  2. When two small bubbles join to form a bigger one, energy is
  3. The binding energy per nucleon of ₃⁷Li and ₂⁴He nuclei are 5.60 MeV and 7.06MeV
  4. An object is attached to the bottom of a light vertical spring and set vibrating.
  5. A body of length 1 m having cross-sectional area 0.75 m² has heat flow through it