If the image formed by a convex mirror of focal length 30 cm is a quarter of the size

If the image formed by a convex mirror of focal length 30 cm is a quarter of the size of the object, then the distance of the object from the mirror will be

Options

(a) 30 cm
(b) 60 cm
(c) 90 cm
(d) 120 cm

Correct Answer:

90 cm

Explanation:

Given, f = + 30 cm and m = 1 / 4 Magnification, m = f / (f – u)

Therefore, 30 / (30 – u) = 1 / 4

30 – u = 120

⇒ u = -90 cm

admin:

Related Questions

  1. The acceleration due to gravity at a place is π² m/sec². Then the time period
  2. A roller coaster is designed such that riders experience “weightlessness” as they
  3. In electromagnetic spectrum, the frequencies of γ-rays and x-rays and ultraviolet rays
  4. A spherical drop of capacitance 1μF is broken into eight drops of equal radius.
  5. In atom bomb, the reaction which occurs is