If the dipole moment of a short bar magnet is 1.25 A-m², the magnetic field on its

If the dipole moment of a short bar magnet is 1.25 A-m², the magnetic field on its axis at a distance of 0.5 m from the centre of the magnet is

Options

(a) 1×10⁻⁴ NA⁻¹ m⁻¹
(b) 2×10⁻⁶NA⁻¹ m⁻¹
(c) 4×10⁻²NA⁻¹ m⁻¹
(d) 6.64×10⁻⁸NA⁻¹ m⁻¹

Correct Answer:

2×10⁻⁶NA⁻¹ m⁻¹

Explanation:

The magnetic field at a point on the axis of a bar magnet is, B = 2μ₀M / 4πr³

= 10⁻⁷ × [(2×1.25) / (0.5)³] = 2 x 10⁻⁶ NA⁻¹ m⁻¹

admin:

Related Questions

  1. A 220 volt and 1000 watt bulb is connected across a 110 volt mains supply.
  2. The magnetic field at a point on the axis of a long solenoid having 5 turns per cm
  3. When two small bubbles join to form a bigger one, energy is
  4. Which of the following is or the property of a cathode ray
  5. A metal rod of length l cuts across a uniform magnetic field B with a velocity v.