If temperature of gas increases from 27°C to 927°C, the kinetic energy will be

If temperature of gas increases from 27°C to 927°C, the kinetic energy will be

Options

(a) double
(b) half the initial value
(c) one fourth
(d) four times

Correct Answer:

four times

Explanation:

T₁ = 27⁰C =300K
T₂ =927⁰C =1200K
V(rms)( root mean square velocity )= √3RT/M
KE₁ = 2/1×m×V² rms
KE₂= 2/1×m× 3R×1200/m
=4KE₁ .

admin:

Related Questions

  1. If X=3YZ², find dimensions of Y if X and Z are the dimensions of capacity
  2. The ratio of volumes of nuclei (assumed to be in spherical shape) with respective
  3. A block of mass m moving at a velocity v collides with another block of mass 2m
  4. According to Bohr model of hydrogen atom, only those orbits are permissible
  5. The velocity of a particle at an instant is 10 ms⁻¹.After 3 s its velocity will become