If a compound, on analysis was found to contain C=18.5% ,H=1.55%, Cl=55.04%

If a compound, on analysis was found to contain C=18.5% ,H=1.55%, Cl=55.04% and O=24.81%, then its empirical formula is

Options

(a) C₂H₂OCl
(b) CH₂ClO
(c) CHClO
(d) ClCH₂O

Correct Answer:

CHClO

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. Which of the following statement is true for an electrochemical cell
  2. Which one of the following statements is not correct for ortho and para hydrogen?
  3. Lyophilic colloids are stable due to
  4. Which of the following gases are poisonous
  5. Diethyl ether is isomeric with