If a carnot engine is working with source temperature at 227⁰C and sink

If a carnot engine is working with source temperature at 227⁰C and sink temperature at 27⁰C, its efficiency will be

Options

(a) 40%
(b) 10%
(c) 67%
(d) 50%

Correct Answer:

40%

Explanation:

Efficiency of a Carnot engine η = 1 – (T₂ / T₁)
where T₁ is the temperature of the source and T₂ is the temperature of the sink.
Here, T₁ = 227°C = 500 K
T₂ = 27°C = 300 K
.·. η = 1 – (300/500) = 2/5 = 40 %.

admin:

Related Questions

  1. A proton of mass m and charge q is moving in a plane with kinetic energy E. If there exists
  2. Water drops fall from a top on the floor 5 m below at regular intervals
  3. The electric potential at a point (x,y,z) is given by V = – x²y – xz³ + 4.
  4. The decay constant of a radio isotope is λ. If A₁ and A₂ are its activities at time
  5. The heat dissipated in a resistance can be obtained by measuring of resistance,