If a carnot engine is working with source temperature at 227⁰C and sink

If a carnot engine is working with source temperature at 227⁰C and sink temperature at 27⁰C, its efficiency will be

Options

(a) 40%
(b) 10%
(c) 67%
(d) 50%

Correct Answer:

40%

Explanation:

Efficiency of a Carnot engine η = 1 – (T₂ / T₁)
where T₁ is the temperature of the source and T₂ is the temperature of the sink.
Here, T₁ = 227°C = 500 K
T₂ = 27°C = 300 K
.·. η = 1 – (300/500) = 2/5 = 40 %.

admin:

Related Questions

  1. In atom bomb, the reaction which occurs is
  2. The time by a photoelectron to come out after the photon strikes is approximately
  3. One mole of an ideal diatomic gas undergoes a transition from A to B along a path
  4. Weber ampere per metre is equal to
  5. A particle is dropped from a building. It takes 4 sec for the particle to reach the ground