If 0.44g of a colourless oxide of nitrogen occupies 224 ml at 1520 mm of Hg and 273⁰C

If 0.44g of a colourless oxide of nitrogen occupies 224 ml at 1520 mm of Hg and 273⁰C, then the compound is

Options

(a) N₂O
(b) NO₂
(c) NO₄
(d) N₂O₂

Correct Answer:

N₂O

Explanation:

Here, w = 0.44 g
P = 1520 mm of Hg = 2 atm, T = 273⁰C = 546 K
V = 224 mL = 0.224 L, R = 0.0821 L atm K⁻¹mol⁻¹
M = Molecular Weight
According to ideal gas equation, PV = (w / M) RT
2 × 0.224 = (0.44 / M) × 0.0821 × 546
Given: M = 44
.·. The compound is N₂O.

admin:

Related Questions

  1. The hybridisation of C₂H₂ is
  2. By what factor does the average velocity of a gaseous molecule increase
  3. Which of the following polymer is an example of fibre
  4. Which one of the following statements about transition elements is incorrect
  5. The greenhouse gas is