How many coulombs are required for the oxidation of 1 mole H₂O to O₂

How many coulombs are required for the oxidation of 1 mole H₂O to O₂

Options

(a) 3.86 x 10⁵ C
(b) 1.93 x 10⁵ C
(c) 4.825 x 10⁴ C
(d) 9.65 x 10⁴ C

Correct Answer:

1.93 x 10⁵ C

Explanation:

H₂O → H₂ + 1/2 O₂ mole. No. of electrons involved = 2 mole = 2 × 6.023 × 10²³. 1 mole of electronic charge = 96500 C. ⇒ 2 mole of electronic charge = 2 × 96500. = 1.93 × 10⁵ C.

admin:

Related Questions

  1. An ideal gas, obeying kinetic theory of gases can not be liquefied, because
  2. The following quantum numbers are possible for how many orbital(s)
  3. Which of the following compounds can exist in optically active form
  4. The property,which can be classified as an intensive property, is
  5. Numbers of moles of K₂Cr₂O₇ reduced by one mole os Sn²⁺