Height of geostationary satellite is

Height of geostationary satellite is

Options

(a) 16000 km
(b) 22000 km
(c) 28000 km
(d) 36000 km

Correct Answer:

36000 km

Explanation:

The principle of the geostationary satellite is its period of rotation is the same of the earth.
h = {T²R²g/4π²}¹/₃ – R ——-(1)
Since period of revolution of earth T = 24 Hour = 24 x 3600 s;
radius of earth R = 6400 km and g = 9.8 ms⁻² = 0.0098 km s⁻²
substituting this value in equation (1) we get,
h = {(24×3,600)²x6,400²x0.0098/4π²}¹/₃ – 6,400
h = 35,930 km
The value 35,930km is close to 36000 km.

admin:

Related Questions

  1. The coherence of two light sources means that the light waves emitted have
  2. A coin placed on a rotating turn table just slips,if it is placed at a distance
  3. The unit of specific conductivity is
  4. Dimensions formula for surface tension is
  5. The refracting angle of a prism is A and refractive index of the material of the prism