Heat produced on burning 6.3 g of a fule raises the temperature of 1.5 kg

Heat produced on burning 6.3 g of a fule raises the temperature of 1.5 kg of water from 30⁰C to 60⁰C.Given that the specific heat of water is 4.2 J/g ⁰C.Calculate the calorific value of the fuel.

Options

(a) 30 kJ/mol
(b) 30 kJ/g
(c) 30 kJ/kg
(d) 30 kJ/mg

Correct Answer:

30 kJ/g

Explanation:

Q = msΔt ,
Q = 1.5 x 4.2 x (60-30) x 1000, Q = 189 x 10³ J , Calorific value = 189 x 10³ / 6.3 = 30 kJ/g.

admin:

Related Questions

  1. Chlorine acts as bleaching agent only in the presence of
  2. What is the equivalent mass of IO₄⁻ when it is converted into I₂ in acid medium
  3. The rate of reactions exhibiting negative activation energy
  4. Which one of the following does not react with water even under red hot condition
  5. Elements of which of the following groups will form anions most readily ?