For an ideal gas of diatomic molecules

For an ideal gas of diatomic molecules

Options

(a) Cp = 5R / 2
(b) Cv = 3R / 2
(c) Cp – Cv = 2R
(d) Cp = 7R / 2

Correct Answer:

Cp = 7R / 2

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

Related Questions

  1. A black body at a temperature of 227⁰C radiates heat at a rate of 20 cal m⁻²s⁻¹.
  2. The radioactivity of a certain material drops to 1/16 of the initial value in 2 hours.
  3. If a spring of spring constant k stretched by a length x under tension T, the energy
  4. The height at which the weight of a body becomes 1/16 th, its weight
  5. Stress to strain ratio is equivalent to