Find the fundamental frequency of a closed pipe if the length of air column is 42m.

Find the fundamental frequency of a closed pipe if the length of air column is 42m. (Speed of sound in air=332 m/sec)

Options

(a) 2 Hz
(b) 4 Hz
(c) 7 Hz
(d) 9 Hz

Correct Answer:

2 Hz

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The flux linked with a coil at any intant t is given by ?=10t² – 50t + 250
  2. In Wheatstone bridge, three resistors P,Q and R are conncected in three arms
  3. A fringe width of a certain interference pattern is β=0.002 cm. What is the distance
  4. A steady current is passing through a linear conductor of non-uniform cross-section.
  5. A person has a minimum distance of distinct vision as 50 cm. The power of lenses