Electrons of mass m with de-Broglie wavelength λ fall on the target in an X-ray tube.

Electrons of mass m with de-Broglie wavelength λ fall on the target in an X-ray tube. The cut-off wavelength (λ₀) of the emitted X-ray is

Options

(a) λ₀= 2mcλ²/h
(b) λ₀= 2h/mc
(c) λ₀= 2m²c²λ³/h²
(d) λ₀= λ

Correct Answer:

λ₀= 2mcλ²/h

Explanation:

λ = h / p ⇒ p = h / λ

KE of electrons = E = p² / 2m = h² / 2mλ²

Also in X-ray, λ₀ = hc / E = 2mcλ² / h

admin:

Related Questions

  1. The amplitude of S.H.M. y=2 (sin 5πt+√2 cos 5πt) is
  2. In semiconductor at a room temperature
  3. Two identical capacitors each of capacitance 5 mF are charged potentials 2 kV and 1 kV
  4. In Raman effect, Stoke’s lines are spectral lines having
  5. A gas of monoatomic hydrogen is bombarded with a stream of electrons