Electrons of mass m with de-Broglie wavelength λ fall on the target in an X-ray tube.

Electrons of mass m with de-Broglie wavelength λ fall on the target in an X-ray tube. The cut-off wavelength (λ₀) of the emitted X-ray is

Options

(a) λ₀= 2mcλ²/h
(b) λ₀= 2h/mc
(c) λ₀= 2m²c²λ³/h²
(d) λ₀= λ

Correct Answer:

λ₀= 2mcλ²/h

Explanation:

λ = h / p ⇒ p = h / λ

KE of electrons = E = p² / 2m = h² / 2mλ²

Also in X-ray, λ₀ = hc / E = 2mcλ² / h

admin:

Related Questions

  1. A lead bullet of 10 gm travelling at 300 m/s strikes against a block
  2. A simple pendulum is suspended from the ceiling of a lift. When the lift is at rest
  3. Core of electromagnets are made of ferromagnetic material which has
  4. A step down transformer is used on a 1000 V line to deliver 20 A at 120 V
  5. Oil spreads over the surface of water where as water does not spread