Charge passing through a conductor of cross-section area A=0.3 m² is given

Charge Passing Through A Conductor Of Crosssection Area A03 M Physics QuestionCharge Passing Through A Conductor Of Crosssection Area A03 M Physics Question

Charge passing through a conductor of cross-section area A=0.3 m² is given by q=3t²+5t+2 in coulomb, where t is in second. What is the value of drift velocity at t= 2 s?(Given, n=2×10²⁵/m³)

Options

(a) 0.77×10⁻⁵m/s
(b) 1.77×10⁻⁵m/s
(c) 2.08×10⁵m/s
(d) 0.57×10⁵ m/s

Correct Answer:

1.77×10⁻⁵m/s

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

AddThis Website Tools
admin:

View Comments (1)

  • I = dq/dt = 6t+5 = 6×2+5= 17A. Therefore Drift Vel.= I/nAe = 17/2×10^25×0.3×1.6×10^(-19) = 1.77×10^(-5)m/s

Related Questions

  1. The total energy of a simple harmonic oscillator is proportional to
  2. A Carnot engine, having an efficiency of η=1/10 as heat engine, is used
  3. If two vectors 2i+3j+k and -4i-6j-λk are parallel to each other, then the value of λ is
  4. A particle is executing a simple harmonic motion. Its maximum acceleration
  5. The half-life of a radioactive substance is 30 min. The time (in minutes) taken